Sundbybergs IK lanserar visselblåsartjänst

24 september 2019


Sundbybergs IK strävar efter att vara en transparent förening där verksamheten vilar på starka värderingar. Du som medlem eller anställd har en viktig roll för att våra värderingar efterlevs och för att fånga upp eventuella oegentligheter som behöver korrigeras.

Upplever du som medlem eller anställd i Sundbybergs Idrottsklubb att något inte är i sin ordning uppmanar vi dig i första hand att vända dig till en ledare, fotbollskonsulent eller styrelsemedlem. Om du känner att du inte kan vara öppen med din information erbjuder SIK nu en möjlighet att anonymt rapportera din farhåga.

Sundbybergs Idrottsklubb använder sig av ett gemensamt system för alla sektioners möjlighet till anonym rapportering, ett så kallat visselblåsarsystem. Via systemet kan du som medlem eller anställd uppmärksamma RF-SISU om allvarliga risker som kan skada vår förening och våra medlemmar. Det kan handla om exempelvis matchfixning, sexuella trakasserier och övergrepp, mobbning eller korruption.

För att läsa mer och komma till tjänsten på Sundbybergs Idrottsklubbs hemsida klickar du här >>

Arkiv