Besök från Finska Fotbollsförbundet

4 november 2014 Som en del i att utveckla våra externa relationer har vi haft Finska Fotbollsförbunds på besök hos oss.  Finlands Fotbollsförbund kom i kontakt med oss via Svenska Fotbollsförbundet då vi rekommenderades som en klubb värd att besöka. 

V höll en presentation om oss som förening och vilka idéer vi står för. Finska Fotbollsförbundet och dess föreningsrepresentanter ville veta mer om hur vi är organiserade, hur vi finansierar vår verksamhet, vad vår Fotbollsfilosofi är etc. De bestod av cirka 50 deltagare och hade många intressanta frågor och funderingar kopplade till vår förening och om svensk fotboll.

FINNISH FA, 3

Tack vara denna träff har vi idag en etablerad relation med deras förbund och föreningar och har alla möjligheter med vår förening och våra lag att åka över och spela träningsmatcher och träna där till en så låg kostnad som möjligt. Utöver det fick vi oss en bra möjlighet att bredda våra perspektiv kring hur en förening kan drivas på olika vis.

Arkiv